Il gigantesco progetto si chiama ancora azione collettiva in Germania, durante la quale i residenti vengono vaccinati. I centri espositivi, le palestre e l’aeroporto Tegel di Berlino, che è stato chiuso a novembre, vengono convertiti in centri di vaccinazione in tutto il paese. I preparativi per gli edifici sono in corso, poiché i primi richiedenti dovrebbero essere in grado di sottoporsi alla vaccinazione già nella seconda metà di dicembre, se il vaccino sarà approvato in quel momento. La misura costosa costerà alla Germania fino a 6 miliardi di euro.
Condividilo su Facebook
Condividi su Twitter
Pubblica su LinkedIn
Stampa
Copia l’URL
Titolo breve
Vicino
La sola Berlino prepara migliaia di vaccinazioni al giorno. Oltre all’aeroporto di Tegel, ci sono centri di vaccinazione nella capitale Cinque altri – All’ex aeroporto di Tempelhof, in pista, nella sala concerti, sulla pista di pattinaggio o in fiera. I coordinatori delle vaccinazioni prevedono che i centri gestiscano fino a 900.000 persone nei primi tre mesi. Sarà data priorità alle persone di età superiore ai 75 anni e agli operatori sanitari. Dopo la prima fase, le vaccinazioni saranno disponibili anche negli studi medici.
‚Jedna z nejnáročnějších operací v dějinách zdravotnictví.‘ Stát se chystá na očkování proti covidu
Číst článek
„Čekáme, že v průměru každé centrum naočkuje 3400 lidí denně a zapojí se zhruba tisíc pracovníků, včetně zdravotníků,“ odhaduje vytížení center Moritz Quiske, mluvčí oddělení berlínské radnice pro zdravotnictví.
Očkování by mělo být zprvu dostupné vybraným skupinám. Stálý výbor pro očkování (STIKO) při Institutu Roberta Kocha připravuje doporučení pro očkování, zatím ale ještě není dokončené.
„Podle návrhu by očkování mělo být nejprve nabídnuto těm, kteří mají vysoké riziko závažných nebo smrtelných následků, tedy lidem starším 80 let a lidem žijícím v pečovatelských domovech. Dále lidem, kterým hrozí velké riziko nakažení, lidem ve zdravotnických zařízeních v těsném kontaktu se zranitelnými skupinami a ošetřujícímu personálu v ambulantní péči o seniory,“ popsala pro iROZHLAS.cz Marieke Degenová z tiskového odboru Institutu Roberta Kocha.
Doporučení institutu se drží bavorský Norimberk, který dává přednost právě zmíněným skupinám. Očkovací centrum vzniklo na nedalekém výstavišti. „Je zde dostatek prostoru a potřebná infrastruktura, jako je elektřina, voda, sanitární zařízení nebo datové kabely,“ píše se na webových stránkách města.
Kromě centra na výstavišti jsou v provozu i tři speciální pojízdné stanice, takzvané Impfbusse neboli „očkovací autobusy“ a mobilní očkovací týmy. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn po návštěvě norimberského výstaviště na twitteru napsal, že „podobná centra jsou symboly důvěry, protože očkování je východiskem z krize“.
Zajištění míst měly na starost spolkové země, každý okres by měl mít minimálně jedno. Podle deníku Die Zeit například druhá největší spolková země Dolní Sasko s téměř osmimilionovou populací plánuje v průměru jedno středisko na každých 150 tisíc obyvatel.
Podmínek, které musí dodržet, sice není mnoho, míst, která je splňují, je ale méně. Nutný je dostatečně velký prostor, aby lidé mohli dodržovat rozestupy, oddělený vstup a východ a dobrá dostupnost autem a hromadnou dopravou.
Kromě toho je nutné zajistit vhodné podmínky na skladování, vakcínu Pfizer/BioNTech je totiž nutné uchovávat při teplotách minus 70 stupňů Celsia. Sehnání takových mrazáků přitom může být celkem oříšek. Na základě informací The Washington Post je Německo objednalo s dvouměsíčním předstihem.
Masová akce je náročná i na personál. Kromě lékařů se zapojí i dobrovolníci a další zaměstnanci nemocnic, kteří pomáhají třeba s administrativou. S organizací pomáhají ale i hasiči a armáda.
Očkování je dobrovolné
Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že 60 až 70 procent populace by muselo získat imunitu, a to buď díky očkování nebo proděláním nemoci, aby vláda mohla zrušit některá opatření. A to například omezení soukromých shromáždění, píše Reuters.
Kdy a jestli vůbec vakcína zajistí v Německu kolektivní imunitu, ale zatím nelze odhadnout. „Závisí to na mnoha nepředvídatelných faktorech, jako je třeba počet dostupných vakcín nebo kolik lidí se nechá očkovat,“ upozornila Degenová a poukázala na to, že v Německu je očkování na covid-19 dobrovolné.
Je také nutné dodat, že vakcína ještě není v Německu dostupná, jak ale píše Die Zeit, očkovací centra mají být provozuschopná od 15. prosince, nehledě na to, zda očkovací látka bude k dispozici.
Německo kvůli trvající epidemii zavře od středy většinu obchodů. Zpřísnění opatření se dotkne i škol
Číst článek
S největší pravděpodobností Německo využije vakcínu Pfizer/BioNTech, jakmile ji Evropská unie schválí. Ministr Spahn prohlásil, že je lepší mít připravená centra a nemít vakcínu než sice vakcínu mít, ale nemít ji jak distribuovat.
Podle Thomase Mertense, šéfa Stálého výboru pro očkování (STIKO) při Institutu Roberta Kocha, bude trvat proočkování dlouho. „Pokud jste schopni naočkovat 150 tisíc až 200 tisíc lidí denně, pět nebo šest dní v týdnu a za předpokladu, že vakcíny jsou k dispozici a lidé jsou ochotni se naočkovat, pak si můžete spočítat, jak dlouho to bude trvat.“
Za 100 dní tak podle Mertense lze naočkovat nanejvýš 20 milionů lidí, tedy zhruba čtvrtinu obyvatel Německa.
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn
Tisknout
Kopírovat url adresu
Zkrácená adresa
Zavřít
“Tipico esperto di tv. Lettore professionista. Organizzatore. Amichevole fan del caffè. Nerd di Twitter.”